Svaz chemického průmyslu (SCHP ČR) se ucházel o finanční podporu z OP RLZ v rámci třetí výzvy na prioritu 4 Adaptabilita a podnikání, číslo opatření 4.1 Zvýšení adaptability zaměstnavatelů a zaměstnanců na změny ekonomických a technologických podmínek, podpora konkurenceschopnosti v grantovém schématu Adaptabilita a podpora konkurenceschopnosti podniků a organizací, v oblasti zásahu Flexibilita pracovní síly, podnikatelská činnost, inovace, informační a komunikační technologie (osoby, firmy). Délka trvání projektu je 22 měsíců (zahájení 24.10.2006, ukončení 30.8.2008).
Na základě projektu Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu v ČR byla uzavřena Dohoda o poskytnutí příspěvku ze státního rozpočtu ČR v rámci OP RLZ spolufinancovaného ze státního rozpočtu ČR a ESF ve výši 19 mil. Kč (podíl příspěvku ESF 75%, podíl národního spolufinancování 25%). Projekt byl zahájen 25. října 2006 a bude ukončen 31. srpna 2008. Snahou SCHP ČR bude navázat na projekt i po jeho ukončení buď v rámci nového projektu na podporu RLZ nebo na komerční bázi
Realizační tým tvoří 10 odborníků, projekt zastřešuje hlavní manager – ředitel SCHP ČR Ing. Ladislav Novák. Pracovní tým dále tvoří odborník problematiky REACH SCHP ČR Ing. Vladimír Janeček; odborník problematiky VaV Ing. Martin Šilhan PhD., MBA; odborník pro odpovědné podnikání Ing. Ladislav Špaček, CSc.; hlavní konzultant – školitel Ing. Dana Hendrychová; školitel – specialista Ing. Oldřich Petira CSc.; konzultant – koordinátor pro Ústecký kraj Ing. Lubomír Štěpán; konzultant – koordinátor pro Středočeský kraj Ing. Alena Krejčová; konzultant – koordinátor pro Moravskoslezský kraj Ing. Pavel Pavlas MBA a administrátor projektu paní Jitka Hachová.
Projekt Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu ČR svým zaměřením a charakterem cílů navazuje kromě priority OP RLZ i na řadu dalších klíčových strategických dokumentů jak národních (Národní rozvojový plán, Strategie rozvoje lidských zdrojů pro ČR, Národní akční plán zaměstnanosti a strategické dokumenty jednotlivých krajů), tak unijních, především na Lisabonskou strategii.
Cílem projektu je připravit výrobce, zpracovatele a obchodníky v chemickém průmyslu ČR a navazujících sektorech na očekávané změny na evropských a světových trzích v důsledku zavádění nové chemické legislativy, kterým je nařízení REACH. Dalšími cíli jsou stabilizace a vznik dlouhodobě udržitelných pracovních míst, podpora výzkumu, vývoje, inovací a transferu nových technologií, podpora exportní výkonnosti chemického průmyslu a navazujících odvětví a v neposlední řadě zlepšení životního prostředí a bezpečnosti práce v průmyslu, včetně snížení rizika chorob z povolání.
Záměrem je zvýšení a rozšíření znalostí, profesních kompetencí a schopností zaměstnavatelů a zaměstnanců chemických podniků v problematice REACH a v oblasti výzkumu, vývoje, inovací a projektového řízení a tím posílení konkurenceschopnosti celého chemického průmyslu i průmyslů navazujících se zvláštním zřetelem na malé a střední podniky.
V České republice bylo k únoru 2006 evidováno 811 společností, podnikajících ve výrobě chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken (OKEČ 24). SCHP ČR zastupuje více než 100 významných chemických podniků ČR, které zaměstnávají více než 100 tis. zaměstnanců a tvoří cca 80 % výkonu odvětví. Podle předběžného průzkumu se očekává velký zájem o vzdělávací aktivity realizované na základě tohoto projektu. Chceme oslovit všechny subjekty (!) chemického průmyslu bez ohledu na počet zaměstnanců. Takových subjektů je v ČR řádově stovky až tisíce. Předpokládáme, že minimálně 100 průmyslových podniků bude zapojeno do bezplatných vzdělávacích aktivit podle tohoto přijatého projektu.
Odborné školení zaměstnanců "IMPLEMENTACE REACH", pořádané Svazem chemického průmyslu ČR a VUOS, a.s.
Pardubice, 2. a 3. červenec 2008
Závěrečná konference SCHP ČR k projektu Adaptabilita „Implementace REACH,
podpora výzkumu - zvyšování konkurenceschopnosti“ - Kouty nad Desnou
Kouty nad Desnou, 5.červen 2008
Školení o nařízení EP a Rady (ES) č. 1907/2006 - REACH - Kouty nad Desnou
Kouty nad Desnou, 3. a 4. červen. 2008
Odborné školení zaměstnanců "Nařízení REACH" - Velehrad
Velehrad, 14. a 15. květen 2008
Odborné školení zaměstnanců "IMPLEMENTACE REACH" pro AVNH – Praha
Praha, 11. a 12. únor 2008
Odborné školení zaměstnanců "IMPLEMENTACE REACH" – Pardubice
Pardubice, 28. a 29. únor 2008
Odborné školení zaměstnanců „IMPLEMENTACE REACH“ – Praha
Praha, 10. a 11. březen 2008
REACH, GHS, přeprava
26. březen 2008
ODBORNÉ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ "IMPLEMENTACE REACH" - Olomouc
Olomouc, 27. a 28. březen 2008
ODBORNÉ ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ "IMPLEMENTACE REACH" - Jihlava
Jihlava, 21. a 22. duben 2008
Plán odborných školení zaměstnanců "IMPLEMENTACE REACH", první čtvrtletí 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ – Celá Česká republika
Praha, 3. 4. – 16. 5. 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ – Pardubický kraj
Pardubice, 31. 1. – 4. 4. 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ – Olomoucký kraj
Olomouc, 7. 2. – 11. 4. 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ – Liberecký kraj
Liberec, 14. 2. – 18. 4. 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ – Plzeňský kraj
Plzeň, 21. 2. – 25. 4. 2008
SPECIALIZOVANÉ ŠKOLENÍ K PROBLEMATICE VÝZKUMU A VÝVOJE, INOVACÍ A PROJEKTOVÉHO ŘÍZENÍ
Návrh na zařazení látek do „kandidátského“ seznamu
Sdělení pro účastníky školení REACH v rámci projektu „Adaptabilita“
Implementační projekty REACH - aktuální stav k 12.6.2008
Final countdown to pre-registration and registration of chemicals
REACH - Frequently Asked Questions
REACH, GHS, přeprava Více...
Prezentace ze semináře "Train the trainer on REACH and RIPs", Krakov, 5.-6.3.2008 Více...
Implementační projekty REACH – aktuální stav k 20.3.2008 Více...